اتفاقات کنفرانس برلین

«خبرگزاری دانشجو»: کنفرانس «ایران پس از انتخابات» که بعدها به کنفرانس برلین معروف شد، گردهمایی سه روزه ای بود که پس از برگزاری انتخابات مجلس ششم، 12 سال پیش، از نوزدهم تا بیست و یکم فروردین 1379 توسط حزب سبز آلمان در برلین برپا شد.
 
اما گروهی 17 نفره از سیاسیون داخلی که عمدتا از عناصر ملی مذهبی و اصلاح طلب شناخته شده بودند چون عزت الله سحابی، اکبر گنجی، جمیله کدیور، حسن یوسفی اشکوری، علی افشاری، مهرانگیز کار، علیرضا علوی تبار و حمیدرضا جلایی پور نیز از ایران راهی این کنفرانس شدند تا برای اولین بار مواجهه اصلاح طلبان با گروه های ضدانقلاب خارج از کشور صورت پذیرد.
 
به گفته بهمن نیرومند، از برگزارکنندگان اصلی کنفرانس برلین، ارزیابی او و برگزارکنندگان این نشست این بود که برای موفقیت اصلاحات در ایران، دیوار ضخیم بی اعتمادی بین نیروهایی که در دهه شصت تبدیل به نیروهای خودی و غیرخودی شده بودند، برداشته شود و در گفت‌وگوهایی که انجام گرفت بین نیروهای چپ و سکولار با اصلاح طلبان، رابطه جدیدی برقرار شد.

در ابتدای این جلسه دست اندرکاران کنفرانس از حاضران خواستند که برای کشته‌شدگان ضد انقلاب که در ایران اعدام شده‌اند یک دقیقه بایستند و ادای احترام نمایند.
 
اشکوری: احکام اسلام از جمله حجاب تابع زمان است!
 
حسن یوسفی اشکوری که در میان اصلاح طلبان بعنوان یک روحانی نواندیش از او یاد می شد در سخنرانی خود در این کنفرانس جادوانه بودن احکام اسلامی را تکذیب کرد و حجاب اجباری و حتی نفس واجب بودن پوشش را زیر سوال برد و گفت: من معتقدم که مسئله حجاب یک مقوله تغییرپذیر است؛ پوشش یک عرف است و یک فرهنگ مربوط به زمان و مکان خاص و حکم قطعی در این زمینه وجود ندارد.

مرتضي غرقي خبرنگار اسبق واحد مركزي خبر در آلمان به عنوان تنها نماينده جمهوري اسلامي ايران كه فيلم اين كنفرانس را تهيه و به تهران فرستاد، در روایت جالبی از سخنرانی وی می گوید: آقاي يوسفي اشكوري پشت تريبون در حال سخنراني بود كه يك خانم از بالاي سالن راه افتاد رفت بالاي سن در كنار سخنران ايستاد و لباس‌هاي خود را يكي يكي درآورد و بعد از آن يك مانوري بر روي سن داد و دوباره به انتهاي سالن برگشت و يوسفي اشكوري همچنان داشت سخنراني مي‌كرد و مردم هم آن خانم را تشويق مي‌كردند.
 
سحابی: مردم در انقلاب 57 نمی دانستند چه می خواهند!

عزت‌الله سحابی، که برای حضار بعنوان مخالف شدید حاکمیت روحانیت و ولایت فقیه معرفی شد، پس از حضور پشت تریبون طی سخنانی گفت: مشهود است مردم در انقلاب سال 57 می‌دانستند چه نمی‌خواهند ولی نمی‌دانستند چه می‌خواهند اما آنها در انتخابات مجلس ششم نشان دادند که چه می‌خواهند و رأی «نه» و منفی به جریانات حاکم بر کشور دادند.  این انتخابات توانست پس از 20 سال جناح انحصارطلب و خشونت‌گرای حاکمیت را به گوشه‌ انزوا بکشاند.

محمود دولت‌آبادي یکی دیگر از سخنرانان نشست برلین بود که به محض اينكه خواست صحبتش را آغاز كند، حاضران در سالن شروع به شعار دادن عليه جمهوری اسلامی و حتی شخص خاتمی کردند.
 
کنفرانسی با حضور مرد برهنه و زن رقاصه!/ گنجی: نظرات امام باید به موزه برود

پس از او، هنگامی که اکبر گنجي در حال سخنرانی بود، بار دیگرشعارها آغاز شد و او نیز نتوانست سخنان خود را به پایان ببرد. همزمان يك نفر كه گویا از چريك‌هاي فدايي خلق بود، بلند شده و لباس‌هاي خود را درآورد و در حالت کاملا برهنه به ميان جمعيت رفت و زخم بزرگي كه بر روي بدنش بود را نشان داد و ‌مدعی شد جمهوري اسلامي او را شكنجه كرده است.
 
در همین حال در سوی ديگر سالن و در میان گروهی از اعضای حزب كارگران كمونيست، زن رقاصه‌اي شروع به رقصيدن كرد و همه اينها در حالي بود كه سخنران هم براي خودش سخنراني مي‌كرد.
 
در ادامه جمیله كديور، همسر عطاالله مهاجراني با بچه‌اي در بغل و با چادر پا روی سن گذاشت. جمعيت با ديدن او شروع به فحاشی كردند و سعی کردند به او حمله کنند با دخالت پلیس از آن جلوگیری شد اما اوضاع آنقدر آشفته شد كه پليس هم كنترل اوضاع را از دست داد و حوالي ظهر بود كه كنفرانس به هم خورد و قرار شد ادامه آن فردا برگزار شود.
 
همچنین اکبر گنجی در همان دوره، مصاحبه ای با روزنامه آلمانی اشپیگل داشت که با تیتر «امام خمینی به موزه سپرده خواهد شد» منتشرشد؛ وی در این مصاحبه گفت: ما سعی می کنیم نظرات امام خمینی را به نحوی تفسیر کنیم که در تضاد با دموکراسی قرار نگیرد، اما در نهایت هیچ کس نمی تواند مانع آن شود که وی درموزه قرار گیرد، این یک تحول تاریخی است.
 
وی افزود: ما در سالهای اول انقلاب فهمیدیم راه انقلاب به دموکراسی ختم نمیشود...در یک جامعه مدرن جدایی دین و سیاست یک امر بدیهی است،اگر جامعه مدرن شود این جدایی الزامی است.
 
  پخش تلویزیونی و واکنش ها
 
تقریبا تنها رسانه ای که موضوع کنفرانس برلین را هنگام برگزاری آن مورد توجه قرار داد روزنامه کیهان بود اما حدود یک هفته پس از اتمام این کنفرانس، گزیده ای از تصاویر مربوط به آن از شبکه اول سیما پخش شد که واکنش بسیاری از شخصیت ها و رسانه ها را در پی داشت.
 
آیت الله نوری همدانی این کنفرانس را دهن کجی به اسلام و انقلاب دانستند؛ علامه محمد تقی مصباح یزدی نیز طی اظهاراتی اعلام کردند: شرکت کنندگان در این کنفرانس آبروی جمهوری اسلامی را برده اند، همچنین آیت‌الله امامی کاشانی نفس پذیرفتن و شرکت در این گونه مراسم را حرام دانسته و این حرکت را«بی‌حرمتی به ارزش‌های انقلابی و اسائه ادب به ملت بزرگ ایران» قلمداد کردند. آیت الله جوادی آملی این کنفرانس «رقت بار و ذلت بار» را «فاقد استدلال» خواندند.
 
همچنین مقام معظم رهبری درباره اهداف پنهان کنفرانس برلین فرمودند: برگزار کنندگان و جناح‌های مخالف نظام در خارج، درصدد بودند کنفرانس را به جلسه محاکمه انقلاب و نظام اسلامی تبدیل کنند و با تبلیغ ناکارآمدی نظام اسلامی از زبان دعوت شدگان داخلی، از زبان ضدانقلاب هم این‎گونه تبلیغ کنند که اصلاحات اساسی تنها با حذف اسلام، ولایت فقیه، شورای نگهبان و حدود اسلامی یا کلاً نوشتن قانون اساسی جدید امکان‎پذیر است که خداوند این نقشه را بر هم زد.
 
اما در نهایت، تظاهرات گسترده مردمی علیه این کنفرانس، پاسخ محکم جامعه مسلمان ایران به نشست برلین بود.
 
منتظری: انگیزه کار صدا و سیما سیاسی است/ خاتمی: محتوای کنفرانس معقول بود!
 
در سوی دیگر اما آیت الله حسینعلی منتظری در پاسخ به استفتایی درباره پخش فیلم کنفراس برلین از صدا و سیما نوشت: نمایش عمومی این قبیل صحنه ها در تلویزیون از مصادیق بارز اشاعه فحشا می باشد و شرعاً حرام است و واضح است که انگیزه سیاسی در کار است.
 
خاتمی، رئیس جمهور وقت پس از انعکاس محتوای کنفرانس در ابتدا سکوت اختیار کرد، اما چند روز پس از پخش بخش هایی از فیلم کنفرانس از شبکه اول سیما، در جمع کارکنان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نه تنها کنفرانس برلین را محکوم نکرد، بلکه محتوای آن را «قابل تامل»، «خوب» و «معقول» خواند و در ادامه تقریبا همان سخنان آیت الله منتظری را درباره پخش فیلم کنفرانس از سیما تکرار کرد و گفت: «چه چیزی موجب شده است که مسئله به این صورت و برای تحریک احساسات مردم مطرح شود...بنده که الحمدلله موفق به دیدن کل و جزء جریان کنفرانس برلین نشدم، ولی شنیدم بعضی شرکت کننده ها حرف های خوب و معقول زده اند.»


نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۲۰ توسط عالمون | |